Układ konsumencki - czy nieruchomość wchodzi w skład masy upadłości? - Kancelaria Poznań

Układ konsumencki – czy nieruchomość wchodzi w skład masy upadłości?

2023-02-21 Kancelaria
Upadłość konsumencka to coraz częściej wybierana instytucja wśród osób, które chcą skutecznie i bezpiecznie wyjść z zadłużenia. Doskonałym rozwiązaniem w sytuacji pogorszenia się sytuacji finansowej konsumenta jest zawarcie układu konsumenckiego. O układzie pisaliśmy już na naszym blogu – zapraszamy do nadrobienia zaległości 😉 Podczas układu konsumenckiego może dojść do spieniężenia nieruchomości czy samochodu, ale czy zawsze?

Czy mieszkanie lub dom wchodzą w skład masy upadłości?

Podczas rozważań nt. zawarcia układu konsumenckiego na pewno niejednokrotnie zastanawialiście się: co stanie się z moim mieszkaniem lub domem? Czy wejdzie on w masę upadłości i nie będę miał gdzie mieszkać? To wszystko zależy od układu z wierzycielami. Dłużnik, wraz z nadzorcą sądowym, powinien tak ułożyć układ konsumencki, by obejmował zatrzymanie mieszkania czy domu, szczególnie jeżeli nieruchomość stanowi miejsce zamieszkania upadłego i jego rodziny i jest na niej jeszcze kredyt. W założeniu upadły spłaca długi określone w układzie i nie traci miejsca zamieszkania.

Dłużnik, przy procedurze zawierania układu konsumenckiego, jest jeszcze bardziej chroniony, bowiem na wszelkie elementy zawarte w układzie musi się zgodzić on sam. Jeżeli układ konsumencki zostanie zawarty w ww. warunkach – nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości w postępowaniu upadłościowym.

Zawarcie układu konsumenckiego jest procedurą dosyć skomplikowaną. Profesjonalny pełnomocnik, w sytuacji chęci zawarcia układu, byłby niewątpliwą pomocą, która pomogłaby w zawarciu układu i zatrzymaniu nieruchomości, bowiem wierzyciele (poprzez układ) również muszą czuć się usatysfakcjonowani.